Wycieczka do Krynicy Górskiej


Nasza tegoroczna wycieczka odbyła się w czerwcu, niestety początkowo pogoda nie była sprzyjająca.
Postanowiliśmy zwiedzać tereny górzyste, wybór padł na Beskid Sądecki na miejscowość Krynicę.
Krynica - Miasto położone w dolinie potoku Kryniczanka i jego dopływów. Krynicę otaczają wzgórza Góry Parkowej, Krzyżowej, Jasiennika.
Miasto podzielone jest na 7 osiedli. Architektura miasta z drugiej połowy XIX wieku do złudzenia przypomina szwajcarską, drewnianą zabudowę.
Rozwój miasta w wiąże się z odkryciem w XVIIw. leczniczych wartości źródeł mineralnych.
Zaczątkiem uzdrowiska był zbudowany w 1794r. "Mały domek", który od 1804r. pomieścił pierwsze zakłady kąpielowe.

Zapraszamy do zapoznania się z relacją z naszego wyjazdu.


Dzień I:

Podróż i zwiedzanie Krynicy
Kiedy dotarliśmy na kwaterę Centrum Szkolenia w Krynicy, zjedliśmy obiad, odpoczeliśmy i wyruszyliśmy na spacer, połączony ze zwiedzaniem miasta.
Niestety pogoda pierwszego dnia nie była sprzyjająca jednak udało nam się zwiedzić:
- deptak,
- słynna restauracja u Babci Maliny,
- Hotel Patria - była własność Jana Kiepury,
- pijalnie wód mineralnych - Jan-Józej, Mieczysław, Pijalnia Główna oraz

Górę Parkową
To szczyt mający wysokość 741 m n.p.m. Park na jej stokach jest doskonałym terenem spacerowym znajdującym się właściwie w centrum miasta.
Został założony w roku 1810 - do dziś zachował się pierwotny układ ścieżek. Wśród leśnych gęstwin możemy odnaleźć wiele ciekawych zabytków i atrakcji m. in.:

Polana Michasiowa ze słynnym źródełkiem wody mineralnej „Bocianówka”
Michasiowa Polana jest miejscem odpoczynku spacerujących po Górze Parkowej (741 m n.p.m.). Wytryska tam źródełko wody mineralnej zwane „Bocianówką” (tradycyjnie zalecane przy terapii chorób kobiecych, bezpłodności itp.). Obudowa źródełka zwieńczona jest figurką bociana z dzieciątkiem u szyi.

Leśne Sanktuarium Maryjne
Jest połozone na zachodnim stoku Góry Parkowej. W Leśnym Sanktuarium znajduje się łaskami słynąca figura Najświętszej Maryi Panny Królowej Krynickich Zdrojów.
Z Parafii Zdrojowej w okresie letnim wychodzą procesje i odbywają się nabożeństwa. Projektantem rzeźby był znany artysta Artur Grottger.
Figura wzniesiona została w 1864 r., a fundowała ją opiekunka chorych i ubogich – hrabina Seweryna Badenii.

Zwiedzaliśmy również

XIX-wieczną, drewnianą zabudowę Krynicy
Najpiękniejsze obiekty zabytkowej zabudowy Krynicy powstały w II połowie XIX wieku. Miało to ścisły związek z rozwojem miejscowości jako uzdrowiska.
Wraz z powstawaniem infrastruktury uzdrowiskowej powstawały najpiękniejsze drewniane wille Krynicy, z bogatą snycerką, wzniesione w związku z napływem ogromnej rzeszy kuracjuszy.
Okazałe wille powielały tzw. „styl szwajcarski”, miały zazwyczaj obszerne frontowe ganki wsparte na słupach i jeden lub dwa poziomy balkonów.
Budynki były bogato zdobione dekoracją snycerską. Elewacje urozmaicano różnorodnymi wykuszami, wieżyczkami i werandami. Wykonane z drewna budynki były szalowane.
Dużo ciekawych domów zachowało się przy Bulwarach Dietla, m.in. Biała Róża, Biały Orzeł, Kosynier, Romanówka, Węgierska Korona, Wisła, Witoldówka, Romanówka.

Po zwiedzaniu mieliśmy czas wolny w centrum Krynicy, następnie powrót do ośrodka.Dzień II:
Był to początkowo chłodny dzień a potem wyszło słonko i było słoneczne i ciepłe popołudnie. Wszystkie plany zrealizowaliśmy:
Wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką - skansen w Nowym Sączu - Miasteczko Galicyjskie

Wyjazd kolejką linową na Jaworzynę Krynicką
Jaworzyna Krynicka (1114 m n.p.m.) to najwyższy szczyt we wschodniej części Beskidu Sądeckiego.
Ze szczytu rozciąga się przepiękny widok na dużą część Beskidu Sądeckiego, Beskidu Niskiego, fragment Beskidu Wyspowego, Gorców, Pienin a w słoneczne dni podziwiać można okazałą panoramę Tatr.
Na Jaworzynę Krynicką można dostać się koleją gondolową, która stała się ogromną atrakcją turystyczną. Kolej Gondolowa jest najdłuższą i najnowocześniejszą kolejką tego typu w Polsce.
Może przewieźć w ciągu godziny 1600 osób, a 6-osobowe kabiny poruszające się z prędkością 5 m/s zapewniają wygodną i bezpieczną jazdę.
Wyjazd na szczyt trwa niecałe 7 min.skansen w Nowym Sączu oraz Miasteczko Galicyjskie
Jest to największe muzeum skansenowskie w Małopolsce. Prezentuje architekturę drewnianą i tradycyjną kulturę ludową lokalnych grup etnograficznych oraz grup etnicznych.
Na powierzchni 20 ha znajdują się budynki, m.in. zagrody chłopskie, XVII-wieczny dwór szlachecki z unikalną polichromią, folwark dworski oraz osiemnastowieczne świątynie: kościół rzymskokatolicki, cerkiew greckokatolicka i kościół protestancki.
W jednym z sektorów odtworzono zabudowę kolonistów niemieckich z Gołkowic Dolnych, a na skraju lasu małe osiedle cygańskie.
Najnowszą atrakcją jest Miasteczko Galicyjskie z rekonstrukcją niewielkiego placu rynkowego, ratusza, karczmy, remizy strażackiej i domów mieszczańskich.

Po zakończeniu zwiedzania nadszedł czas powrotu, obiadokolacji i relaxu w formie dyskoteki.


Dzień III:

Trzeci dzień to wyjazd na Słowację, gdzie zwiedzaliśmy zamek Stara Lubownia, smakowaliśmy kuchni słowackiej oraz spacerowaliśmy po Pieninach na słowackiej stronie.

Zamek Stara Lubownia
Zamek Lubownia zbudowany został na początku XIV wieku. Do jego najstarszej historii zapisali się czlonkowie znanych węgierskich szlacheckich rodów- Omodejów i Drugethów.
Najważniejsze wydarzenie w dziejach zamku miało miejsce w roku 1412, kiedy władcy Węgier i Polski podpisali traktat o pokoju.
W czasie zarządzania zamkiem przez Polakow, odwiedzili go zacni polscy władcy: Władyslaw II Jagiełło, Jan Albert, Jan Kazimierz, a takze Jan III Sobieski.
W latach 1655- 1661 na zamku były przechowywane polskie klejnoty koronne.

Dzień IV:
Kolejny pochmurny, chłodny ale bardzo ciekawy dzień podczas którego zwiedzaliśmy:

Pszczelą Wioskę
Wioska Pszczela Barć znajduje się w miejscowości Kamianna. Można podziwiać tu pasiekę z ulami figuralnymi, w kawiarence możemy degustowac miód pitny a w sklepiku zaopatrzyć się w miód i produkty pochodne z hodowli pszczół.

Muzeum Nikifora
MUZEUM NIKIFORA mieści się w zabytkowej, typowej dla XIX-wiecznych uzdrowisk, drewnianej willi "Romanówka". Prezentowane są tu prace artysty, również znajdują się pamiątki, plakaty, książki, artykuły prasowe, zdjęcia z lat 50-60-tych.

cerkiew św. Jakuba
Cerkiew w Powroźniku istniała od 1600, jednak z pierwotnego budynku zachowała się jedynie część, wkomponowana w bryłę obecnej cerkwi jako zakrystia.
W 2013 roku została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ogrody sensoryczne Muszyna
Ogrody Sensoryczne mają na celu odpoczynek na łonie natury, oraz cel terapeutyczny i edukacyjny (także dla osób niewidomych). Z ogrodów sensorycznych może korzystać każdy. Jest to miejsce sprzyjające relaksowi, pełne ciszy i spokoju miejsce.
Muszyńskie ogrody sensoryczne zaprojektowane zostały tak, by w zintensyfikowany sposób oddziaływać na wszystkie pięć zmysłów: węch, wzrok, dotyk, słuch i smak.


Dzień V:
To już ostatni dzień, wracamy do domu.
Po drodze jednak zajechaliśmy do Bochni zwiedzić Kopalnię Soli.
Jest to zabytkowa kopalnia soli czynna dla ruchu turystycznego i leczniczego, nieczynna wydobywczo. Prowadziła eksploatację od 1251 do 1990 roku; jest polskim Pomnikiem Historii oraz została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO.
Początki kopalni sięgają roku 1248, kiedy to odkryto pokłady soli kamiennej. Odkrycie związane jest z legendą o św. Kindze.
Po zwiedzaniu wyruszyliśmy do domu i czekamy na przyszły rok.strona główna